Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Hledáte venkovní dlažbu k bazénu, na balkon nebo na terasu? Vsaďte na keramiku. Venkovní keramická dlažba je odolná, trvanlivá, skvěle vypadá a navíc má snadnou pokládku. Co víc si přát?

Venkovní keramickou dlažbu v současnosti pořídíte v nejrůznějších provedeních. V obchodech je k dispozici v mnoha různých barvách, tvarech i dezénech. Ovšem design dlažby je jen jedna věc. Věc druhá jsou její praktické vlastnosti. Keramická venkovní dlažba vyniká mimořádnou odolností a má spousty dalších pozitiv, proto se jejího použití v exteriéru nemusíte nijak obávat. 

Jaká hlavní kritéria by měla splňovat venkovní dlažba?

  1. Bezpečná protiskluznost
  2. Potřebná mrazuvzdornost
  3. Praktická otěruvzdornost
  4. Nadčasový vzhled

Bezpečná protiskluznost

Při výběru venkovní dlažby se vždy informujte o protiskluznosti, která se dosahuje strukturováním dlaždic. Obecně platí, že čím větší protiskluznost potřebujete, tím větší hrubost a nerovnost dlaždice má. Protiskluznost se rozlišuje podle toho, zda chodíte po dlažbě v obuvi (například na terase) nebo bosí (okolí bazénu a sprchy).

Pro chůzi v obuvi se protiskluznost označuje písmenem R a číslicemi (v rozmezí R9 až R13), pro chůzi bez obuvi písmeny A, B nebo C. Přičemž nejměnší riziko uklouznití je venkovnách dlažeb označených písmenem C.

A jaký typ protiskluznosti doporučujeme?

  • pro kryté terasy je vhodná venkovní dlažba s protiskluzem R10, 
  • pro otevřené terasy bude ideální dlažba s označením R11,
  • v případě, že jsou součástí terasy také schody, doporučujeme venkovní dlažbu na schody s značením R11,
  • pro venkovní dlažbu okolo bazénu se hodí dlažba s protiskluzem R11B.

Potřebná mrazuvzdornost

Venkovní dlažba by měla být nejen protiskluzná, ale také mrazuvzdorná, tedy minimálně nasákavá. Jako mrazuvzdorná se vnímá keramická dlažba s nasákavostí pod 0,5 %. Což prakticky znamená, že dlažba téměř nepohlcuje vodu.

Naopak díky moderní technologii tažení disponují např. výrobky Ströher průdušnými kapilárními póry, které umožňují odvod vlhkosti z homogenní struktury keramického střepu. Toto nazýváme membránovým efektem. V přechodných ročních obdobích musí keramika ve venkovním prostředí podle regionální polohy odolat teplotním výkyvům až do 70 °C při rychlém střídání mrazu a tání. Keramika Ströher tomu odolá a tím vysoce překračuje podmínky laboratorních zkoušek mrazuvzdornosti dle DIN EN ISO 10545-12, se zárukou mrazuvzdornosti 25 let.

Praktická otěruvzdornost

Při výběru se zaměřte také na otěruvzdornost. Ta vypovídá o tom, zda je dlažba dostatečně odolná pro běžný provoz. Ostatně komu by se líbilo, kdyby se na chodníku z keramické dlažby záhy objevily cestičky přesně v místech, kde po ní šlapete. Zajímejte se proto o parametr povrchového opotřebení dlažby neboli otěruvzdornost. Otěruvzdornost se značuje písmeny a číslicemi a to PE IPEI V. Čím vyšší číslice, tím lépe.

Všechny tyto potřebné vlastnosti splňují dlažba italského výrobce MARAZZI nebo STRÖHER, které vás zaujme barvami typickými pro původní keramiku. Navíc je můžete použít jak v exteriéru, tak v interiéru.

Nadčasový vzhled

A při výběru nezapomínejte také na vzhled dalžby. Vhodně zvolená dlažba je totiž důležitým dekoračním prvkem, který dotváří celkový vzhled prostředí. Bahatá nabídka nám umožňuje vybrat si ten nejvhodnější typ dlažby. Zvolte si tedy design, který se na vaší zahradě či terase bude perfektně vyjímat.

Aktuálním trendům ve světě dlažeb momentálně vévodí imitace přírodních materiálů, především pak dřeva a kamene. Velké oblibě se těší také styl retro, který si získává všechny generace. Co se tedy ve vkusu lidí za poslední léta změnilo? Zcela určitě to bude stále větší popularita větších rozměrů. Dlažbu ve větším formátu si dnes můžete pořídit nejen do interiéru, ale i do venkovních prostor.

Co je nového?

Novinky zastupují dlažby o tloušťce 2 c,, jak dokládá například série Treverkhome20 od výrobce Marazzi. Jejich pokládka je jednoduchá a variabilní, dlažbu je možné položit na terče, do písku či štěrku anebo nalepit. Díky své tloušťce se hodí do exteriéru, jsou velmi odolné a snesou větší zátěž.

Autor: Marcela Škardová


Keramika Soukup Markéta Regnerová obchodní zástupce
Jmenuji se Markéta Regnerová a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.