Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Moderní, příjemné a prakticky bezúdržbové. Všemi těmito přívlastky můžeme popsat stále oblíbenější podlahové vytápění, které v současné době už není pouze doménou koupelen. Díky teplu, které vychází přímo z podlahy a které prostřednictvím svých chodidel můžete vnímat prakticky neustále, se stává váš domov o mnoho útulnějším.

Řada z vás si jistě položila otázku, zda podlahové topení ano či ne. Pojďme si rozebrat výhody a nevýhody podlahového vytápění, neboť stejně jako v ostatních aspektech budování vašeho dokonalého bydlení, i tady je potřeba řídit se několika jednoduchými pravidly. Pouze tak bude podlahové topeníe dokonale plnit svůj účel a dělat svému majiteli opravdovou radost.

Tip Bydlemestylove.cz: Při využití podlahového vytápění se vyplatí nechat co největší plochu podlahy volnou. Nevhodné jsou například tlusté koberce nebo předložky či kožešiny na podlahu, které v sobě zadržují teplo.

Podlahové vytápění skoro do každé podlahy

Podlahové vytápění lze instalovat do domů i bytů o jakémkoliv výměru, velice vhodné je zakomponovat ho do svých plánů při úvaze o budování nízkoenergetického domu. Stejně tak je možné podlahové vytápění překrýt téměř jakoukoliv podlahovou krytinou. Laminát, vinyl i keramická dlažba skvěle splní svůj účel, u masivních dřevěných podlah je potřeba vzít v úvahu zvýšený tepelný odpor dřeva, který snižuje efektivní přenos tepla z topného tělesa do prostoru. Milovníkům dřeva výborně poslouží laminátová podlahová krytina z řady Largo, nebo keramická dlažba Treverkhome, které obě k nerozeznání věrně imitují přírodní vzhled dřevěné podlahy. Zaručujeme vám, že vaše podlahové vytápění si zamiluje váš pes, kočka či jiný domácí mazlíček.

Praktické a esteticky dokonalé řešení

Jak vyplývá z povahy podlahového vytápění, v dané místnosti není potřeba instalovat radiátory. Odpadá tedy nutnost jejich údržby, čištění i starostí o ideálním rozložení tepla po celé místnosti, neboť podlahové vytápění je v podobě topných rohoží skryté v podlaze a rovnoměrně distribuuje teplo do celého interiéru.

Velkou výhodou podlahového vytápění je jeho schopnost využívat nízkoteplotní tepelné zdroje v kombinaci s velkou vytápěcí plochou. Ideálním zdrojem ohřevu teplonosného tělesa podlahového vytápění je třeba kondenzační kotel s moderní regulací, který dokáže efektivně pracovat v nízkoteplotním režimu. Povrchové teploty tohoto druhu vytápění se na rozdíl od radiátorů pohybují standardně mezi 22 a 27 °C, výjimku může tvořit například vytápění v koupelně, kde je ve frekventovanou dobu možné udržovat vyšší teplotu. Vzhledem ke svým akumulačním vlastnostem zůstává navíc podlaha příjemně teplá i dlouhé minuty po vypnutí zdroje tepla.

Tip Bydlemestylove.cz: Místa s častou tepelnou ztrátou, která jsou typicky u dveří nebo francouzských oken, lze kompenzovat instalací hustšího uložení teplonosného média.

Je lepší topit pozvolna a plynule

Jako jistou nevýhodu podlahového topení lze vnímat jeho delší odezvu než u konvenčního vytápění. Od podlahového vytápění nelze, vzhledem k jeho technickému řešení, očekávat stejný čas vytopení prostoru jako od klasických radiátorů. Tuto nevýhodu lze ovšem snadno eliminovat využitím kontinuálnějšího vytápění a netopit tak nárazově ve velké intenzitě. V případě přetopení může dojít k deformaci nebo poškození podlahové krytiny. Nevhodné je použití podlahového vytápění v prostorech, kde je nutné rychlé a nárazové topení.

Tip Bydlemestylove.cz: Na začátku topné sezóny je vhodné podlahu postupně „natopit“. Díky pozvolnému zvyšování teploty (o několik °C za den) si podlahové vytápění lépe zvykne na svou obnovenou funkci.

Myslete dopředu

Už při navrhování interiéru, který by měl být vytápěn z podlahy, je nutné brát v úvahu celkovou „zastavěnou“ plochu místnosti. Není totiž vhodné, aby většina podlahové plochy byla zastavěna nábytkem s uzavřeným dnem. Typicky se jedná například o sedací soupravu, uzavřený konferenční stolek, stojící obývací stěnu nebo čím dál tím oblíbenější fatboye. Teplo sálající z podlahy se totiž v takových případech zachycováno nábytkem a není distribuováno do prostoru v dostatečné míře. Toto by v konečném důsledku mohlo způsobit nedostatečné vytápění místností.


Keramika Soukup Aleš Bárta obchodní zástupce
Jmenuji se Aleš Bárta a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.