Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Představte si místo, kde čas plyne mnohem pomaleji a prostorem proudí blahodárné energie. Místo plné harmonie, kde můžete načerpat novou sílu a získat ztracenou rovnováhu. A nemusí zůstat pouze u představ. Takovou oázou může být zahrada vybudovaná v souladu s principy starobylého čínského učení Feng-shui.

Energie plynoucí volně, bez zbytečných překážek. To je podmínka prosperity, štěstí, zdraví a hojnosti, hlavní zásada, kterou byste měli mít stále na paměti (a to nejen při zakládání zahrady).

Střed zahrady ponechte volný

Základem je volný prostor, ideálně kruhového či oválného tvaru. Rostliny, keře a stromy tedy sázejte tak, aby se navzájem neutlačovaly a výsledný dojem nepůsobil „přeplácaně“. Pokud jste si pořídili zahrádku, o kterou se léta nikdo nestaral, pročistěte ji a prosvětlete. Nezapomínejte také, že střed zahrady by měl zůstat úplně prázdný (žádné rostliny, zahradní stezky ani dekorační prvky) – tím si zajistíte plynulý tok energie. Bohatě postačí, když v těchto místech bude pěkně udržovaný trávník.

Zahrada by rozhodně neměla být umístěná na kopci nebo v místě, kde je hodně větrno (silný vítr s sebou může odnášet pozitivní energii). Vhodná poloha není ani poblíž rušných komunikací (silnice, frekventované cyklostezky, pěší zóny apod.). Pozemek by měl v ideálním případě směřovat na jih.

Dejte přednost oblým liniím

Harmonické vyzařování volných ploch ještě umocní oblé tvary – měkké zaoblené linie zahradního nábytku, cesta vysypaná oblázky, oválné bazény, jezírka, kašny… Vede ze zahrádky do domu hezky upravená přístupová cesta? Výborně! Váš domov tak bude trvale zásobován pozitivní energií. Abyste její tok ještě podpořili, můžete po stranách vchodových dveří umístit květináče, kameny nebo sošky (do zahrad se nejvíc hodí Buddha v pozici lotosového květu symbolizující klid a rozjímání, který do prostoru vnáší harmonii). Rovněž okolí kolem domu by mělo být světlé a upravené. Výhled do zahrady má být volný, bez překážek (strom, sloup elektrického vedení apod.).

Ať se cestičky pěkně klikatí

V zahradě podle Feng-shui se prolíná pět základních elementů – dřevo, oheň, země, voda a kov, které dohromady vytvářejí harmonický, vyvážený celek (dřevěný nábytek, ozdobné kameny, sošky, fontánky atd.). Rozhodně se vyvarujte plastového nábytku a doplňků, které jsou v přímém rozporu s konceptem Feng-shui. Při budování zahrady se také vyhýbejte prvkům narušujícím rovnováhu energií – přímé rovné cesty, po kterých energie uhání doslova tryskem, takže z ní budete mít jen pramalý užitek, slepým cestám a ostrým zatáčkám vytvářejícím tzv. šáry (místa vyzařující negativní energii). Ideální jsou klikaté, meandrové cestičky.

Do altánku zavěste květináče

Důležitou roli hrají rostliny. Za příznivé považuje Feng-shui zejména druhy s velkými oblými listy, které rostou poblíž vody. K lepšímu proudění pozitivní energie přispívají i závěsné rostliny, které je vhodné umístit především do míst sloužících k odpočinku a vzájemnému setkávání (pergoly, lavičky, altánky). Štěstí a prosperitu podpoříte také citroníkem nebo pomerančovníkem umístěným před vstupními dveřmi do domu. Z konkrétních rostlin doporučuje Feng-shui například žluté chryzantémy a květy slivoní, které do života přinášejí štěstí, úspěch, krásu a štědrost, magnólie symbolizující ženskou krásu, něhu a spokojené manželství, narcisy podporující talent, jistotu a sebeúctu, cypřiše, které zvyšují hladinu energie, nebo třeba jasmín – symbol přátelství a dobrých mezilidských vztahů. Pamatujte také na to, aby se vám na zahradě nemíchala místa, kde pěstujete ovoce a zeleninu, s květinovými záhonky.

Používejte přírodní materiály

V každé zahradě jsou místa, která je zapotřebí zpevnit: chodníčky mezi záhonky, posezení pod pergolou, parkoviště, dvorky… Z pohledu Feng-shui jsou ideální volbou přírodní materiály, které v sobě nezadržují vlhkost, mají neklouzavý povrch (takže po nich energie tak snadno „nesjede“) a navíc umožňují pracovat s oblými tvary bez ostrých rohů. Mezi vysoce kvalitní stylové kamenné dlažby, které jsou navíc i krásné naleznete v sériích Manhattan či Lucca

 

Autor: Zdeňka Jeníčková


Keramika Soukup Markéta Regnerová obchodní zástupce
Jmenuji se Markéta Regnerová a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.