Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Váháte, zda si domů pořídit vinyl nebo laminát? Obě krytiny spojuje to, že nabízejí pestrou škálu dekorů a prodávají se v dílcích. V čem se tedy liší? Shrnuli jsme pro vás základní rozdíly. 

Vinyl: univerzální podlaha

Vyrábí se ze směsi etylenů, jež se získávají z ropy, a přírodních solí. V současné době jde o velice populární krytinu, danou její univerzálností. Počítejte s mechanickou odolností, snadnou údržbou a také s tím, že vinylu nevadí vlhkost ani voda, proto ho lze v interiéru použít kdekoliv. Další velkou výhodou je skutečnost, že se prodávají jak krytiny pro pokládku lepením, tak pro pokládku plovoucím způsobem (zde si vybíráte buď díly bez nosiče, nebo na nosiči, obvykle jde o HDF desku).

Prakticky pak můžete volit různé tloušťky podlahy, podle toho, co potřebujete, a stále budete mít doma jeden typ krytiny, třeba i s jedním dekorem. Začíná se asi na 2 mm, nejsilnější vinyl na desce může mít až 13 milimetrů. Což je bezvadné u rekonstrukcí, když se liší výška podkladu v jednotlivých místnostech. O dekorech už padla zmínka, pořídit si můžete třeba i imitaci betonu (kolekce Ambient Click) a nebo dřeva (kolekce Balance Glue). Pokud se bavíme o pocitu, který krytina vyvolává na dotek, lze ji zařadit do skupiny takzvaně teplých podlah.

Laminát: plovoucí klasika

Laminátová podlaha obsahuje více vrstev. Obecně jde o základní desku z umělé hmoty a dále nosič (nejčastěji HDF desku), na který se aplikuje dekor, jenž se překrývá nášlapnou vrstvou a zalévá melaminovou pryskyřicí. Lamináty slibují velice dobrou odolnost, ani jejich údržba není složitá. Donedávna se uvádělo, že se nehodí do koupelen, kuchyní a předsíní, protože jim vadí působení vody a vlhka, avšak dnes je situace jiná. Některé laminátové podlahy jsou už tak dokonale ošetřené, že je lze použít rovněž do těchto prostor. Mezi laminátové podlahy se speciální vodoodpudivou vrstvou „HydroSeal“ patří série Impressive Ultra.

Počítejte s pokládkou plovoucím způsobem, kdy se jednotlivé dílce do sebe zaklapnou, přičemž celková tloušťka krytiny se pohybuje asi od 7 do 13 milimetrů. Odtud také vychází přesvědčení lidí, že plovoucí podlaha rovná se laminát. Ale ani to už neplatí, neboť plovoucím způsobem lze aplikovat i vinyl či vícevrstvou dřevěnou krytinu. Pocitově jde o takzvaně chladnou podlahu.

Jak si poradit s provozním ruchem

Chůze po celoplošně přilepené krytině bývá tišší než u pokládky plovoucím způsobem. Kročejový hluk však lze u plovouček eliminovat použitím zvukově izolační podložky.

Text: Věra Rýzová


Keramika Soukup Aleš Bárta obchodní zástupce
Jmenuji se Aleš Bárta a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.

Tímto dávám společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., se sídlem Plzeň - Křimice, Chebská 2, PSČ 32202, IČ: 263 56 872, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Plzni oddíl B, vložka 1045 (dále jen „správce“) souhlas ke zpracování mých výše uvedených osobních údajů, tedy mého jména a příjmení, mého bydliště a mé adresy elektronické pošty (dále jen „osobní údaje“). Souhlas ke zpracování osobních údajů je dáván za účelem zasílání informací a za účelem zasílání obchodních sdělení mojí osobě.

Z mé strany se jedná o dobrovolné poskytnutí osobních údajů. Osobní údaje mohou být správcem zpracovávány po dobu neurčitou, a to v elektronické podobě automatizovaným způsobem nebo v tištěné podobě neautomatizovaným způsobem. Zpracováním osobních údajů může správce pověřit další osobu – zpracovatele.

Prohlašuji, že jsem byl(a) poučen(a) o mém právu na přístup k osobním údajům. Prohlašuji, že jsem byl(a) poučen(a) o tom, že pokud bych se domníval(a), že zpracování osobních údajů je prováděno v rozporu s ochranou mého soukromého a osobního života nebo v rozporu se zákonem, mohu požádat správce o vysvětlení a dále mohu požadovat, aby takto vzniklý stav byl odstraněn.