Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Vypadají krásně, jsou praktické a vydrží téměř cokoli. Řeč je o obkladech, obkladačkách, dlaždičkách, kachlíkách. Jejich údržba je velmi snadná a rychlá. Čas od času je však potřeba se na ně podívat důkladněji a kromě běžného setření mokrým hadrem si pohrát i se spárami mezi nimi. Jak tedy na to?

Vyčistit, ne poškrábat!

Mezi nejvíce zátěžovou místnost z hlediska obkladů a dlažby patří beze sporu koupelna. Zvlášť, pokud si ji vyšperkujete například obklady ze série Blossom. Neustálá vlhkost, střídání teplot, zaschlé mýdlo, barva na vlasy, pasta na zuby, prací prostředky a mechanická zátěž jsou na denním pořádku.

Základní poučkou, jak obklady a dlažbu vyčistit a nikoli poškrábat a poničit, je vyhnout se takovým prostředkům, které obsahují jakoukoli abrazní neboli brusnou složku. Navzdory značné odolnosti materiálu můžete velkým úsilím obrousit horní vrstvu nebo mohou v obkladech vzniknout miniaturní rýhy, které se časem budou zanášet špínou.

První pomoc najdete v kuchyni

Na trhu existuje mnoho prostředků, které nabízejí až zázračné vyčištění právě obkladů. My se přikláníme k těm, které nezatěžují životní prostředí více než je nutné. Naším tipem je využít spíše tekuté čističe, které vytvářejí pěnu. Pokud ale doma zatím žádný nemáte, není proč zoufat. Začněte ale klidně s něčím, co většina z nás doma běžně má:

  • klasický ocet naředěný vodou
  • citronová šťáva (může být i citronka)
  • jedlá soda s teplou vodou (lze nahradit i kypřícím práškem nebo obyčejnou křídou)

Spáry jako nové

Největším oříškem bývají spáry, které v náročných podmínkách mění odstíny, v hůře přístupných místech se začne hromadit vodní kámen a někde se díky neustálé vlhkosti může objevit dokonce plíseň. Jednou z variant je vzít kartáček na zuby, pustit si rádio a spáry během soboty vydrhnout.

Efektnější je však využít přípravky s bělícím účinkem, které na spáry nastříkáte rozprašovačem a poté je setřete. Použít opět můžete směs octa a vody či sody, octa a vody, které necháte chvíli působit. Zanesenější místa pak můžete už snadno dodělat. Další variantou je parní čistič (pozor jen na prostory kolem nábytku a zárubní dveří). Pokud spáry navzdory úsilí nelze již vyčistit, je možné použít i obnovovač, který se nanáší na čisté a suché spáry. Pokud si chcete práci se spárami ulehčit, zvolte velkoformátovou variantu obkladů, například ze série Light.

Pocit čistoty dodá lesk

Malý tip na závěr. Při mytí koupelny začínejte pěkně odshora a postupujte dolů. A vždy v rukavicích. Na rozdíl od ostatních místností, pomůže obklady po umytí setřít suchým hadrem nebo papírovými ručníky. Ony se budou lesknout, což místnost nejen opticky zvětší, ale dodá jí to potřebný šmrnc a punc čistoty. A pokud si tento efekt chcete udržet déle, nezapomeňte koupelnu důkladně větrat.

Autor: Markéta Palatin


Keramika Soukup Aleš Bárta obchodní zástupce
Jmenuji se Aleš Bárta a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.

Tímto dávám společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., se sídlem Plzeň - Křimice, Chebská 2, PSČ 32202, IČ: 263 56 872, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Plzni oddíl B, vložka 1045 (dále jen „správce“) souhlas ke zpracování mých výše uvedených osobních údajů, tedy mého jména a příjmení, mého bydliště a mé adresy elektronické pošty (dále jen „osobní údaje“). Souhlas ke zpracování osobních údajů je dáván za účelem zasílání informací a za účelem zasílání obchodních sdělení mojí osobě.

Z mé strany se jedná o dobrovolné poskytnutí osobních údajů. Osobní údaje mohou být správcem zpracovávány po dobu neurčitou, a to v elektronické podobě automatizovaným způsobem nebo v tištěné podobě neautomatizovaným způsobem. Zpracováním osobních údajů může správce pověřit další osobu – zpracovatele.

Prohlašuji, že jsem byl(a) poučen(a) o mém právu na přístup k osobním údajům. Prohlašuji, že jsem byl(a) poučen(a) o tom, že pokud bych se domníval(a), že zpracování osobních údajů je prováděno v rozporu s ochranou mého soukromého a osobního života nebo v rozporu se zákonem, mohu požádat správce o vysvětlení a dále mohu požadovat, aby takto vzniklý stav byl odstraněn.