Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Patrový dům nebo mezonetový byt nabízí možnost zařadit do interiéru nový zajímavý prvek - schody. O tom, že jejich funkce nemusí být jen užitková, ale i dekorační se přesvědčíte i v případě patrové postele nebo vyvýšených ploch v bytě. 

Schodiště prakticky

Pokud schody nechcete použít „jen“ jako zajímavost interiéru, je potřeba se zamyslet nad jejich umístěním. Měly by být umístěny tak, aby logicky navazovaly na interiér. Přeci jen zaberou hodně místa, tak je potřeba o prostor „nepřijít“, ale naopak jej využít. A to ať čistě prakticky s nádechem elegance a nebo popustit uzdu designovému řádění. Můžete je mít podél stěny, uprostřed místnosti, točité nebo segmentové, s podstupnicemi nebo bez nich.

Zároveň je potřeba přihlédnout k tomu, komu je dům určen, a podle toho se rozhodnout. Rodina s dětmi bude dbát především na bezpečnost a snadnou údržbu, design milující pár s odrostlými dětmi zase na efekt a atmosféru místnosti.

Nádech elegance

Pokud máte chuť a prostor, mohou se schody stát doslova ozdobou interiéru. Zatímco ve starších domech byly ukryty spíše na chodbách nyní mohou vést přímo z obývacího pokoje do prvního patra. Z materiálů můžete zvolit víceméně cokoli, od dřevěných a kovových přes skleněné, po obložené keramikou. Nemusíte se držet jen jednoho materiálu, ale i je kombinovat.

Dobré je pohrát si s kontrasty. K syrovému betonu nebo obkladům beton imitující, jako například Keraplate Aera se hodí dřevěná varianta schodů. K dřevěné podlaze jako je například série Palazzo zase sklo či kov. Bát se však nemusíte dřevem obložit ani schody.

Výraznou také můžete udělat podlahu, příjemná volba je třeba dlažba Random. Pakliže schody i nábytek vyladíte do bílých tónů, dáte možnost těmto prvkům vyniknout a navíc získáte atmosféru jemnosti. Schodům dáte vyniknout i použitím cihlové stěny nebo kamenných obkladů.

Co pod schody?

Jakmile máme v domě schody, vznikne pod nimi nesouměrný prostor. Jestliže chcete zdůraznit především schody jako takové a jejich osobité provedení (například skleněné schodiště, kovové držadla, točené schodiště), je dobré je podpořit vhodným uměleckým doplňkem. Může jím být třeba motorka, zajímavá socha, květina, knihovna či „prázdný“ prostor.

Ve většině domácností je však prostor využit spíše prakticky, a to ve formě úložných prostor nebo třeba pelíšek pro domácího mazlíčka. Pro maximální využití prostoru lze vytvořit skříň na míru (ať už otevírací nebo výsuvnou). Při troše hravosti lze vytvořit i malé domácí útočiště pro děti ve formě netradičního domečku. Zajímavou variantou může být i pohodlné křeslo, lampička a malá knihovna. V případě vysokých stropů to lze otočit. Pod schody máte postel a nad ni malou pracovnu nebo třeba šatnu.

Pár technických detailů

  • šířka schodiště - pohodlná je šíře minimálně 90 cm (výjimečně 60 cm), pravidlem je, aby se pohodlně vyhnuli 2 lidé
  • výška nášlapu - pohodlná je od 16 do 19 cm
  • hlučnost - zejména pokud jsou schody používané častěji - zvuk by se neměl rozléhat a přenášet do sousedící místnosti
  • vysoký lesk (sklo a kov) vypadají krásně, ale jejich údržba je náročnější (prach je zde hodně vidět)
  • Schodiště bez podstupnic může být potenciálním nebezpečím pro malé děti, které vzniklou mezerou mohou propadnout.

Autor: Markéta Palatin


Keramika Soukup Markéta Regnerová obchodní zástupce
Jmenuji se Markéta Regnerová a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.