Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Zařizování kuchyně sice stojí a padá s kuchyňským nábytkem, ale abyste tuto nejfrekventovanější místnost opravdu dobře vybavili, je třeba myslet i na další věci. Vybrat si vhodné hluboké výsuvné šuplíky a skříňky není až tak složité, běžně se dnes počítá také s potravinou skříní (zejména když v domácnosti chybí spíž). Co kromě nich ještě řešit? 

Různorodá výška

Jednou z největších změn v současných kuchyních je nestejná výška pracovní plochy. Chce to samozřejmě vyzkoušet, každému nemusí vyhovovat průměr – výška pracovní desky kolem 85 cm. U dřezu je praktičtější několik centimetrů přidat, naopak u varné plochy zase ubrat. Tak, abyste se při přípravě jídla, vaření či mytí nemuseli ohýbat.

Jaký obklad?

Prostor mezi spodním a horním kuchyňským nábytkem se tradičně obkládá. Důvod je zřejmý, tuto část stěny je třeba chránit před prskajícím olejem, vodou a dalšími běžnými nečistotami. Stále se používá keramika, která je velice praktická z pohledu údržby, svoje místo si našlo také sklo a další velkoplošné materiály s žádnou nebo minimální spárou. Levnějším řešením je omyvatelný nátěr. Mezi oblíbené obklady do kuchyně patří mozaiky, jako například Pastella Bricks.

Co dát na zem

Mezi nejvhodnější materiály podlah v kuchyni patří keramická dlažba a rovněž vinyl. Vinylová krytina dobře odolává mechanickému poškození, nevadí jí voda ani vlhkost. Prodává se v podobě jednotlivých dílců i „palubek“ se zámkovým spojem (pokládka plovoucím způsobem). Navíc dekory dokážou imitovat snad jakýkoliv materiál, takže i s vinylem můžete mít na podlaze dřevo, kámen, beton… Nadčasový design má například série Ambient Click.

Posviťte si

Každá část kuchyně vyžaduje specifické osvětlení. Zásadní je bezvadná orientace na pracovní desce tak, abyste dobře viděli na to, co děláte (vadí oslňování i stínění). Dnes se osvětlení běžně instaluje do linky už při její výrobě, například do dna horních skříněk, stejně běžná je i možnost navolit si intenzitu svítivosti a chromatičnost. Poslouží také vnitřní osvětlení jednotlivých kusů nábytku, světelné police či rampy i nástěnná svítidla. Kromě jiného se podsvěcují také hrany nábytku, pracovní desky či sokly.

Svítidlo nad jídelní stůl instalujte v takové výšce, abyste se při stolování nemuseli naklánět, protože jinak nebudete dobře vidět na spolusedící, případně se o nízko zavěšené svítidlo dokonce neuhodili. Naopak příliš vysoko umístěné postrádá svůj smysl.

Pokrokové spotřebiče

Při výměně staré linky za novou se mnohdy mění také spotřebiče. Volně stojící zpravidla stojí o něco méně než ty vestavné, avšak z pohledu designu i praktičnosti jsou zabudované spotřebiče přece jen lepší volbou. Například varnou desku nemusíte mít v jednom kusu, nýbrž složenou z jednotlivých modulů a navíc umístěnou nezávisle na pečicí troubě – tu instalujte do výšky asi 70 až 85 cm. Pak se kvůli ní nebudete „lámat v pase“ jako to dělávaly naše maminky a babičky.

Autor: Věra Rýzová


Keramika Soukup Markéta Regnerová obchodní zástupce
Jmenuji se Markéta Regnerová a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.