Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Zařizujete byt pro své rodiče nebo prarodiče? Pak byste měli vzít v potaz, že stárnoucí lidé mají specifické potřeby. S přibývajícím věkem se snižuje celková kondice, přibývají pohybové indispozice a smysly už neslouží tak jako dřív. Zhoršuje se také schopnost prostorové orientace a zpomalují se poznávací procesy. Někteří lidé se potýkají s chronickými zdravotními potížemi, které je omezují v běžném životě. To všechno je třeba zohlednit. Hlavní je, aby se doma cítili bezpečně a pohodlně. 

Bydlení pro seniory by mělo být ideálně bezbariérové a v interiéru by neměly být žádné záludnosti jako prahy mezi jednotlivými místnostmi, schůdky, nebo koberečky rozhozené po podlaze, o které se dá lehce zakopnout. Ostatně, právě podlaha je ze všeho nejdůležitější. Nevhodně zvolená podlahová krytina může být velmi nebezpečná, hlavně pro člověka se sníženou mobilitou. To se týká především kusových koberců. Vhodným řešením jsou vinylové podlahy (například série Balance Click), které mají velmi dobré zátěžové schopnosti. S klasickým dřevěným designem dodají atmosféru. I dlažba se umí tvářit jako dřevo a navíc je velmi snadná na údržbu i výdrž. Inspirujte se například sérií Torvik.

Dostatek volného prostoru

Stísněné prostory přeplněné nábytkem, kde není k hnutí, jsou pro staršího člověka naprosto nevhodné. Při zařizování místností proto myslete i na to, jak uspořádat interiér, aby nabízel dostatek volného prostoru a senior se zde mohl pohodlně a bez větších problémů pohybovat (ideální samozřejmě není ani opačný extrém – příliš rozlehlé místnosti, kvůli kterým by se dotyčný s námahou dostával z jednoho konce bytu na druhý).

Pohodlný a bezpečný nábytek

Víte, že se prodává přímo nábytek určený pro seniory, který splňuje veškeré požadavky na bezpečnost a pohodlí? Je velmi pevný a ergonomický (vyšší křesla, židle, pohovky i postele umožňující snazší vstávání), odolný proti poškození, dá se snadno udržovat a je vybavený mnoha bezpečnostními detaily (plastové zaoblené hrany, pružné úchytky apod.).

Doplňky – jsou skutečně nutné?

Zvažte také rozmístění doplňků, které mohou seniora ohrozit (například při pádu). To se týká zejména skleněných či porcelánových dekorací. A zároveň dohlédněte na to, aby žádné z těchto předmětů nestály v místech, kudy senior prochází. Starožitná porcelánová váza nebo skleněná stojací lampa jsou sice zajímavé designové kousky, ale byt se tak snadno může proměnit v překážkovou dráhu.

Protiskluz a madla v koupelně

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat koupelně, která je obecně nejrizikovější místností. Nezbytností je podlahová krytina s protiskluzovou úpravou a také různá speciální zábradlí, držadla či záchytná madla. Pro seniory je lepší místo vany zvolit sprchový kout, který by měl být vybaven sedátkem. Případně lze pořídit vanu s nižší hloubkou a podélně umístěnými madly. Vhodná je rovněž protiskluzová úprava dna. Starší a méně pohybliví lidé ocení i zvýšenou výšku klozetové mísy, v jejíž blízkosti by opět neměly chybět pomocné úchyty. Příjemné prostředí mohou vytvořit obklady Adore.

Kuchyň, kde je všechno po ruce

K nejpoužívanějším místnostem patří kuchyň. Zařiďte ji tak, aby veškeré ukládací prostory byly přibližně v úrovni očí a do spodních skříněk a šuplíků dejte pouze věci, které bude dotyčný používat spíše výjimečně. Vysoko umístěným poličkám se raději úplně vyhněte. Varná plocha by měla být umístěna co nejníže, aby nebyl problém nahlížet během vaření do hrnců a manipulovat s nimi. Trouba a mikrovlnka by měly být zhruba ve výšce pasu, aby bylo možné ovládat je i vsedě (např. z kolečkového křesla) a aby se senior nemusel zbytečně shýbat či naopak zvedat ruce. Totéž platí pro dřez, na jehož dno by měl dotyčný bez problémů volně položit ruce (nádobí se v této pozici snadněji umývá).

Autor: Zdenka Jeníčková


Keramika Soukup Aleš Bárta obchodní zástupce
Jmenuji se Aleš Bárta a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.