Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Pokud máte byt, kde zatím nechcete bydlet, je dobré jej pronajmout. Každá nemovitost totiž potřebuje, aby v ní byl život, jinak rychleji chátrá. Můžete jej pronajímat zařízený nebo nezařízený. Každá varianta má své výhody i úskalí. Pojďme se na ně podívat. 

Rekonstrukce a přípravy

V případě že se jedná o byt, který je staršího data, často vyžaduje stavební úpravy. Pokud se rozhodnete byt po rekonstrukci pronajímat, měli byste již s tímto záměrem byt vybavovat.

Základem je kvalitní podlaha. Je dobré zvolit velmi odolné materiály, které vydrží střídání nájemníků bez větších šrámů a jejichž úklid v případě krátkodobých pronájmů bude efektivně rychlý. Velmi odolná je například vinylová podlaha. Moderní dekory umí imitovat beton (série Ambient Click) nebo napodobit dřevo. Nadčasovou variantou je dlažba, kterou můžete zvolit například právě v designu dřeva Treverkever.

Nezařízený byt

Výhodou tohoto řešení je úspora na vybavení bytu a navíc dáváte nájemníkovi šanci otisknout do bytu svou osobnost, nikoli přijmout váš vkus.
Ačkoli se může z názvu zdát, není nezařízený byt holobytem se žárovkami od stropu. Součástí bytu je plně vybavená koupelna. V případě rekonstrukce zde doporučujeme zbudovat spíš sprchový kout než vanu a použít neutrálně laděné obklady a dlažbu. Inspirací mohou být obklady Habitat. V koupelně (nebo jinde v bytě) by neměl chybět vývod na pračku, případně sušičku.

Součástí nezařízeného bytu je i kuchyňská linka, minimálně se základními spotřebičemi (trouba, varná deska, digestoř) a dřezem. Lednička bývá nadstandardem. Pokud ji tedy do kuchyně neumístíte, nesmíte pro ni zapomenout nechat místo a připravenou zásuvku.

Zařízený byt

Zařízeným bytem se nemyslí vše rozplánováno do posledního detailu, i zde by měl zůstat prostor pro nájemníka. Velmi intimní záležitostí je například postel. U dlouhodobějších pronájmů si tento kus nábytku většinou nájemník přinese vlastní. U krátkodobějších pořiďte takovou, která splní nároky i vyšších a silnějších osob.

U nábytku zvolte takové varianty, které je možné jednoduše opravit, případně jednotlivé díly vyměnit. Nepodceňujte úložné prostory a investujte do velké vestavěné šatní skříně. Barevné ladění doporučujeme spíše neutrální, které se snadněji pronajímá. Sedací soupravy pořizujte s materiálem, který je snadno vyčistitelný a odolný vůči mechanickému poškození. Vaši nájemníci totiž mohou mít zvířata. Židle by též měly být z omyvatelného materiálu, neboť polstrování se čistí zbytečně komplikovaně. Příjemnou atmosféru vytvoří i lustry, které mohou být levnější, ale rozhodně působí lépe než žárovka ze stropu.

Pár praktických rad

  • Určete si, kdo je váš ideální nájemce (student, pracující, rodina...) a podle toho zvolte vybavení a investici (student ocení postel a nevadí mu levnější vybavení, pracující již chce určitou formu luxusu...)
  • Vybavení bytů lze pořídit například v akcích nebo jako vystavené zboží ze showroomu. Často mu nic není a nebo mají jen drobné kosmetické vady, které funkčnost nijak neovlivní.
  • Připravte připojení na internet a televizi.
  • Pro dlouhodobé pronájmy nepořizujte obrazy, výrazné kusy nábytku (například barevný ušák) a pouze základní sadu nádobí. Každý nájemník má jiné potřeby a svá specifika většinou řeší sám.
  • Nezapomeňte na kvalitní pojištění bytu a domácnosti.

Autor: Markéta Palatin


Keramika Soukup Aleš Bárta obchodní zástupce
Jmenuji se Aleš Bárta a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.