Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Přestože velkou roli v používání barev hrají naše preference a také vkus a cit, vyplatí se vycházet z určitých zásad. My vám nyní nabízíme tři, vyberete si?

Než se rozhodnete pro určité barvy, které vás pávě teď nadchly, představte si je s odstupem času. Bude se vám některý výrazný tón opravdu líbit i za deset dvacet let? Vymalovat je snadné, ale vyměnit komplet nábytek nebo keramickou dlažbu už předpokládá určité investice.

1. Méně je lépe

Jak zní základní barevné pravidlo? Když si nejste jistí výběrem, volte jednu barvu jako dominantní a ostatní jako doplňkové, optimálně v počtu 1+2. Prakticky by to pak vypadalo tak, že dominantní barvu uplatníte na 60 procentech vybavení příbytku (zpravidla podlahy a stěny), s ohledem na velikost plochy je lepší neutrální, tedy bílá, šedá…Do bíla laděná podlaha může být například laminátová ze série CREO. První doplňkové barvě dopřejte 30 procent (nábytek) a druhé deset procentech (drobnosti, bytový textil). Určitě doporučujeme, abyste nepoužívali svou nejmilejší barvu jako hlavní. Naopak krásně vynikne na neutrálním pozadí.

2. Barevný kruh

Zjednodušit výběr pomáhá takzvaný barevný kruh. Jeho základ tvoří červená, modrá a žlutá, a pak celá řada dalších. Některé barevné kruhy vychází z celkem dvanácti barev, jiné z dvojnásobného množství, ale to není až tak zásadní. Podstatný je způsob, jak se dá kruh využít. Které barvy ladí? Například ty protikladné – v kruhu jsou postavené proti sobě (třeba zelená a červená). Další možností je spojovat barvy analogické, což znamená, že použijete barvy „příbuzné“, jež v kruhu „sedí“ u sebe. Může jít o kombinaci modré a tyrkysové, žluté a jemně oranžové, červené a růžové…

3. Teplo nebo zima?

Mezi teplé barvy patří například žlutá, oranžová nebo červená, studené zastupují modrá, zelená a fialová. To je základ, z něhož vycházejí další barvy. Pokud chcete dosáhnout harmonie, doporučuje se spojovat barvy z jedné skupiny, v rámci teplých to může být třeba medová, hořčicová a rezavě červená. Nezapomínejte ani na to, že teplé tóny prostor opticky zmenšují, chladné zvětšují.
Jistě se dají použít i barvy teplé a studené pěkně pospolu, ale to už je „vyšší dívčí“, neboli tuto volbu byste měli konzultovat s odborníky.

Autor: Věra Rýzová


Keramika Soukup Markéta Regnerová obchodní zástupce
Jmenuji se Markéta Regnerová a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.