Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Součástí dobře vybavené kuchyně je odsavač par neboli digestoř. Jeho úkolem je zbavit interiér kuchyňských pachů a páry. Pokud tedy nechcete, aby váš domov ještě půl dne po vaření připomínal pekelnou výheň a celé okolí vědělo, co máte ten den k jídlu, pak na této položce rozhodně nešetřete.

Vyjma praktického využití se totiž digestoř může stát i půvabnou a designovou ozdobou vaší kuchyně. Jak tedy vybrat tu nejlepší právě pro vaši kuchyň a jaké jsou v této oblasti nejnovější trendy?

Jak vybíráme - základní kritéria

Při výběru digestoře se řiďte sacím výkonem vhodným pro velikost vaší kuchyně. Ten zjistíte výpočtem objemu místnosti, který vynásobíte počtem výměn vzduchu za 1 h, cca 10. Výsledné číslo je shodné s minimálním výkonem digestoře potřebným pro vaši kuchyni. V případě, že je kuchyně součástí obývacího prostoru, musíte započítat celou plochu, tj. kuchyň i obývák dohromady. Dále si všímejte typu odtahu, tvaru a rozměrů digestoře a její hlučnosti.

Ostrůvkové i komínkové bez komínu

Designově zajímavý prvek v kuchyni tvoří komínové digestoře. Stylové jsou například komínové digestoře Coraline, které se hodí do kuchyní evokujících rustikální styl. I když se jim říká komínové, rozhodně nemusí být napojeny do komína. Jedná se hlavně o dekorativní variantu klasických digestoří instalovaných pod skříňku nad sporákem. Pokud dbáte na minimalistický čistý styl, sáhněte po vestavné digestoři Elica Elibloc, která se dá zabudovat do kuchyňské skříňky, takže vás pohledově nebude rušit. Nad sporák umístěný v kuchyňském ostrůvku patří ostrůvková digestoř. Ta se montuje buď na strop, anebo můžete vyzkoušet ostrůvkovou digestoř Elica Adagio, která se integruje přímo do ostrůvku. Překážkou nebude ani varné centrum v rohu místnosti, kde lze odtah vyřešit s pomocí rohové digestoře, např. Elica Hydra.

Typ odtahu

Jestliže máte možnost připojení do komína nebo odtahového potrubí, pořiďte si odtahovou digestoř. Mějte na paměti, že průměr odtahu by se měl shodovat s průměrem vývodu digestoře, a to kvůli výkonu a nízké hlučnosti. Odtahová digestoř má oproti recirkulačnímu, neboli filtračnímu typu určitou nevýhodu – v zimě vyhání odsáváním i teplo. Na řadu tak přichází další varianta – kombinovaná digestoř s nastavením recirkulace vzduchu, anebo odtahu. Recirkulační digestoř funguje tak, že do sebe natáhne špatný vzduch, pročistí ho a vrací zpět do místnosti.
Lidé tomu sice při výběru málokdy věnují pozornost, ale hlučnost je rozhodně věc, kterou byste neměli opomenout. Jak hlučná by vaše digestoř měla být? Ideálně do 58 dB. Již zmíněná recirkulační digestoř má hlučnost o něco větší, nicméně i to se dá vyřešit například zabudováním protihlukových polštářků.

Autor: Lucie Hildová


Keramika Soukup Markéta Regnerová obchodní zástupce
Jmenuji se Markéta Regnerová a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.