Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Secese trvala velmi krátce, a to na přelomu 19. a 20. století. Díky své eleganci a nápaditým vzorům je však i po sto letech stále populární. Není proto žádným problémem pořídit si různé repliky zařízení ve stylu secese a vytvořit si tak třeba secesní koupelnu.

V době nástupu secese začalo do budov pronikat elektrické osvětlení a tvůrci interiérů proto využívali výrazných barev a ornamentů, které při umělém osvětlení krásně vynikly. Předností stylu byla tedy zdobnost. Uplatňovaly se rostlinné motivy, především květiny (lilie, kosatec), listy kaštanu či lípy, větvičky vavřínu, břízy a vrby, nechyběli ani motýli a ptáci i lidské postavy, vše doplněné různými geometrickými tvary. Mezi nimi vynikaly vlnovky, pruhy a kruhy. Barvou secese byla žlutá, zelená, modrá, bílá a černá, které měly hlavně symbolický význam. Používala se ale také tyrkysová, růžová a fialová.

Dřevo a kov

Koupelna, která by měla připomínat dobu vrcholné secese, potřebuje prostor. V panelákovém bytovém jádru sotva budete mít možnost pro samostatně umístěnou vanu a ohromná zrcadla. Vany se tehdy ještě neobezdívaly, takže zvolte tak krásnou, aby vynikl její ladný tvar a nezapomeňte na elegantní nohy. Nad umyvadlem třeba ve tvaru lastury se zlatou nebo mosaznou baterií se samostatnými kohoutky by bylo vhodné zavěsit zrcadlo ve zdobném kovovém rámu. Určitě se v secesní koupelně nacházely stylové dřevěné komody z výrazně barevného dřeva pro uložení ručníků, osušek a hygienických potřeb, věšák na župany a ze stropu visel mosazný lustr. Doplňky jako jsou kelímky, misky na mýdlo, dózy a flakonky by měly být také kovové, vyjma například porcelánového džbánu s umyvadlem se secesním vzorem, který byste umístili jako dekoraci na nějakou skříňku.

Ornamenty před i pod sebou

Stylové by mělo být i obložení stěn a podlaha. Díky současným moderním technologiím se nabízí stále nové série keramických obkladů a dlažeb, na nichž najdete mimo jiné i secesní vzory – geometrické dekory a ornamenty v různých barevných kombinacích. Krásně zapadne série Onix nebo Grace. Geometrické ornamenty pak nabízí série mitující mramor Bella Bianco. Ohromná nabídka využitelná jak pro rekonstrukce secesních domů a různých veřejných objektů určitě uspokojí i nároky na podobu vaší secesní koupelny.

Autor: Eva Pavlatová


Keramika Soukup Markéta Regnerová obchodní zástupce
Jmenuji se Markéta Regnerová a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.