Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Kombinace „malý byt a vysoký strop“ láká k využití místa pod stropem jako vestavěné spací patro, čímž lze získat spoustu podlahové plochy pod ním.

Pro takové rozhodnutí je nutné zvážit vhodnost a parametry místnosti:

výhody - nový prostor a úspora místa, nemusí se ukládat lůžkoviny a celý den větrají
nevýhody - komplikovaný přístup; v případě úrazu se do postele není možné dostat; není vhodné pro seniory a lidi s problémy pohybového ústrojí, pro alergiky a osoby trpící dýchacími potížemi, neboť teplý vzduch stoupá vzhůru, pod stropem se hromadí a je velmi suchý

Výška stropu by měla být alespoň 300 cm, aby pod patrem mohl bez problému projít i vyšší dospělý člověk (200 cm) a aby se na posteli v patře mohl člověk pohodlně posadit, což vyžaduje místo o výšce 90 cm, ideálně 120 cm. Vybudování půlpatra se nabízí ve starých činžovních domech, kde bývají stropy až 400 cm vysoké, nebo v loftových bytech. V panelákové garsonce, kde je výška místnosti 250 cm, jej také můžete umístit a nižší prostor pod ním využít jako pracovní místo k sezení nebo úložný prostor.

Konstrukce se skládá z nosného rámu a podlahy. V nižších místnostech se doporučuje umístit na podlahu přímo kvalitní rošt a na něj matraci; na klasickou postel tedy zapomeňte.


Plocha dvoulůžka bývá 200 cm na délku a 160 - 190 cm na šířku. Nutné je počítat i s prostorem okolo. Důležité je dbát také na to, aby konstrukce nebránila otevírání dveří a oken a byla dobře propočítána její nosnost. Odborníci ji pro bezpečnost několikanásobně předimenzují, ale i tak je dobré zatížení rozložit rovnoměrně.

Schody, nebo žebřík?

Žebřík je vhodný pro fyzicky zdatné jedince, ale větší pohodlí vám zajistí pevné, skládací, posuvné nebo mlynářské schody. Mnozí namítají, že zabírají mnoho místa, ale prostor pod nimi můžete využít opět jako úložný. Dají se vyrobit i z postupně se zvyšujících skříněk se zpevněnou vrchní částí. Pro bezpečný výstup a sestup by měly být široké 50 – 60 cm.


Kromě zábradlí u schodů, které může být připevněné na stěnu nebo na bočnici schodů, mějte na paměti především zábradlí půlpatra. Hlavně, pokud máte malé děti, které budou běhat za vámi.


Osvětlení není důležité pouze proto, abyste viděli na čtení před spaním, ale také pro cestu po schodech. Vypínače je proto nutné umístit tak, aby se dalo rozsvítit přímo na patře i pod ním.

Hra barev a stylů

Na stavbu patra se používá hlavně dřevo nebo kovové profily, které mohou třeba při volbě industriálního stylu i zdobit, v jiném případě je lepší je zakrýt třeba sádrokartonem. Celkovou úpravu dokončete podle volby stylu interiéru, aby nenarušovala, ale harmonicky interiér doplňovala. Prvek dřeva můžete využít i v obkladech (série imitující dřevo Dolphin) nebo na podlaze (dřevěná podlaha Quickstep).


Keramika Soukup Markéta Regnerová obchodní zástupce
Jmenuji se Markéta Regnerová a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.