Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Nejenom tělesně postižení, ale také lidé po úraze nebo senioři mívají potíže při používání obyčejné koupelny. Přitom dnes existuje řada vychytávek, s nimiž si lze při obdobných problémech usnadnit život.

Při budování koupelny pro tělesně postižené je třeba se řídit určitými pravidly. Mezi ně patří například základní umístění koupelny. Ta by v domě měla být v přízemí, v patře pouze s možností vybudování schodišťové plošiny. Velkou roli hrají dveře. Musí být alespoň 80 cm široké, aby jimi projel vozík, případně prošli lidé s berlemi. Praktické jsou posuvné varianty, které se při otevření schovají do zdi. Jestliže se rozhodnete pro klasické dveře, měly by se otevírat směrem ven z koupelny pro případ, že by se postiženému něco stalo. Ostatní tak mají do koupelny snadnější přístup. 

Vnitřní řešení koupelny

Celý prostor musí být dostatečně veliký, aby se v něm člověk na vozíku pohodlně vytočil. Manipulace s vozíkem zabere plochu přibližně metr a půl. Pro vozíčkáře je důležité
i umístění vypínače, otvírání oken, sprchové baterie, košík na mýdlo, šampon apod. Zde počítejte s výškou mezi 70 až 120 cm. Dalším důležitým parametrem je možnost zajet s vozíkem pod umyvadlo, které je vybaveno prodlouženou pákovou baterií pro snadnější ovládání. To všechno vyžaduje speciální sanitární keramiku pro tělesně postižené, např. KERAMAG VITALIS nebo KOLO NOVA PRO.

Vana, nebo sprcha? A co vana s dvířky?

Přehodit nohu přes okraj běžné vany bývá pro jedince s omezenou pohyblivostí doslova nadlidský úkol. Jasnou volbou je proto sprchový kout. Pro vozíčkáře platí, že by sprchová vanička neměla být vyšší než dva centimetry. Součástí sprchového koutu je sedátko s madly KOLO CONCEPT a sprchová baterie v pohodlném dosahu pro uživatele. Nechcete se vzdát koupání? Sáhněte po vaně, která má otevírací dvířka (např. Artweger, řada Twinline) Vstup do ní je pohodlný i pro vozíčkáře a nechybí v ní ani sedátko a madla. Nemusíte se bát, že si do ní nebudete moci napustit vodu a vykoupat se. Dvířka mají skvělé těsnění, takže přes ně nic nevyteče. Pro sprchový kout i pro vanu platí, že by měly mít protiskluzový nášlapný povrch.

Toaleta

Pokud se rozhodnete umístit v koupelně i toaletu, počítejte s tím, že vedle ní musí být dostatečně velký prostor pro vozík. Mísa pro vozíčkáře se instaluje ve výšce 46 cm, pro osoby pohybující se o berlích či seniory je pohodlnější výška 50cm. Splachování je umístěno po straně a nechybí ani madla pro snadnější vstávání.

Autor: Lucie Hildová


Keramika Soukup Markéta Regnerová obchodní zástupce
Jmenuji se Markéta Regnerová a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.