Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup
Auto portret Martin Hlavacek

Představujeme vybrané architekty a designéry, kteří se podílejí na tvorbě obsahu bydlemestylove.cz

Martin Hlaváček

„I u nás jsou významní inovátoři a průkopníci nových myšlenek a směrů, stejně jako lidé schopni přijímat a akceptovat nové trendy.“

Cesta Martina Hlaváčka k architektuře byla podle jeho slov předurčena už od dětství.  Povolání architekta je v jeho rodině tak trochu dědičné. Jeho otec působil na ČVUT v Praze, na Fakultě architektury, kde se později stal docentem a následně profesorem a architekturou doslova žil. „Když jsme spolu cestovali, pokud nám to samozřejmě bývalý režim umožnoval, otec nás rád upozorňoval na zajímavé stavby a vyprávěl o architektech, kteří tyto stavby navrhli a realizovali.“ Jako většina malých kluků samozřejmě toužil být i popelářem a námořníkem, když ale jeho starší bratr začal studovat architekturu a Martin mu po nocích pomáhal s grafickým pojednáním studentských prací, kostky byly vrženy a na architekturu se přihlásil i on.

Po vysoké škole nastoupil do jednoho z mnoha projektových ústavů té doby -  Elektroprojekty Praha pod Ministerstvem Elektrotechnického průmyslu. Už tehdy ale jako většina jeho vrstevníků vzhlížel k zahraničním příkladům a toužil  projektovat něco zajímavého a výjimečného. Proto se v roce 1989 rozhodl rozvázat pracovní poměr a osamostatnit se. Nejprve projektoval sám nebo s bývalými spolužáky. S přibývajícím rozsahem zakázek se rozhodl v roce 1991 spolu s bratrem a otcem založit rodinnou firmu Hlaváček a partner s r.o., která se začala postupně rozvíjet až do dnešní podoby, kdy se firma může opřít o stabilizované portfolio klientů. Hledá-li zajímavé materiály do projektovaných staveb, rád spolupracuje s firmami jako je Keramika Soukup. Výhodou této spolupráce je, že Keramika Soukup materiály nejen dodává, ale zajistí i samu realizaci vlastními zdroji. Fascinuje ho antika a za největší zdroj inspirace považuje sám život. Jeho úspěšný ateliér Hlaváček a Partner se zabývá architekturou, urbanismem a interiérovým designem. V seznamu jejich mnoha realizací stojí např. bytové domy KOTTI Hostivař I a II, dům s pečovatelskou službou v Praze Uhřiněvsi, obytný soubor Zelený vrch v Praze Malešicích, Rezidence Vltava – bytový dům Z3, polyfunkční dům Sluneční náměstí v Praze Butovicích, obytný soubor Modřanský Háj – I etapa, Rezidence Nová Karolina v Ostravě, bytový soubor Slunečný vršek v Praze Hostivaři, areál mateřské školy v Horoměřicích, či bytový dům Triangl -  Praha Lužiny a mnoho dalších. 

Rozhovor s Martinem Hlaváčkem si můžete přečíst zde.