Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Staré čínské učení považuje ložnici za jednu z nejdůležitějších místností v bytě, vždyť spánkem strávíme přibližně třetinu svého života. Je proto žádoucí, abychom se zde cítili opravdu dobře a probouzeli se odpočatí a příjemně osvěžení. Vyzkoušejte několik snadných a praktických tipů, díky kterým v noci načerpáte potřebnou energii.

Ložnice má být především místem klidu. Tady odpočíváte, nabíráte nové síly, tělo i mysl se zde regenerují. Práci nechte za dveřmi. Věci jako televize, počítač či notebook tu nemají co dělat. Je-li pracovní koutek kvůli úspoře místa trvalou součástí vaší ložnice, oddělte ho aspoň paravanem nebo kouskem nábytku. Skvěle působí i opticky oddělený prostor díky použitým obkladům, například se sérií Saloni Up vytvoříte stylový a elegantní pracovní kout.

Postel umístěte čelem ke stěně

Postel by v ideálním případě měla směřovat hlavou na sever. Je také dobré postavit ji čelem, nebo aspoň bokem ke stěně. Není-li hlava chráněná, ke spícímu proudí „negativní“ energie, která může způsobovat psychické problémy. Postel nikdy nestavte naproti oknu, ani nohama proti dveřím, jimiž vchází do místnosti silný proud aktivní energie, který by rušil váš spánek. Měla by být ze všech stran volně přístupná a prostor nad i pod ní by měl být prázdný (žádné lustry či police nad hlavou, ani úložné šuplíky nacpané věcmi).

Použijte stmívač a zapalte svíčky

Milujete zrcadla? Podle feng-šuej se do ložnice absolutně nehodí. Pokud se bez nich neobejdete, pořiďte si maximálně jedno a nedávejte ho na místo, kde byste se v něm mohli během spánku vidět. Odrážená energie by působila rušivě. Co se týče osvětlení, vhodné je spíš matné světlo nebo lampy se stmívačem. Ideální a zároveň velmi romantické jsou svíčky (nejlépe z přírodního vosku).

Na trámy zavěste bambusové flétny

Na stropě v ložnici by neměly být trámy, které jsou zdrojem škodlivé energie (směřují-li přes postel horizontálně, způsobují zdravotní problémy, při vertikálním umístění zase mohou vyvolávat partnerské rozepře). Pokud jste koupili starší dům se stropními trámy, zavěste na každý dvě bambusové flétny, tím zabráníte působení negativní energie. Navíc působí i jako originálně něžný doplněk.

Akvárium přeneste do obýváku

Vodní fontánky, akvária nebo obrazy s motivem vody – nic takového do ložnice nepatří. Feng-šuej má za to, že voda dokáže přitahovat pozitivní energii, je-li umístěna ve vhodných oblastech, které symbolizují aktivitu (například pracovna, předsíň, obývák), jinde však může nepříznivě ovlivňovat zdraví i mezilidské vztahy. Jednou z nejméně vhodných možností je akvárium v záhlaví postele.

Obklopte se klidnými barvami země

K umocnění harmonické atmosféry použijte příjemné uklidňující barvy, které podporují proudění pozitivní energie. Vhodnou volbou jsou jemné a neutrální tóny, například béžová, světle zelená, bílá, hnědá nebo karamelová. Vyhněte se příliš sytým a zářivým barvám, které vyzařují silnou aktivní energii. Také podlahovou krytinu volte raději v poklidných zemitých tónech. Nejlepší jsou dřevěné podlahy a dlažby v imitaci dřeva. Mezi uklidňující klasiku lze zařadit sérii Palazzo, například šedý matný dub. Velmi povedenou imitací dřeva je dlažba Tarima.

Na zeď pověste společnou fotografii

Ložnice odráží také váš partnerský vztah. Máte v ní nepořádek a spoustu zbytečných věcí? Pak ani ve vašem vztahu nebude všechno úplně jasné. Do ložnice rovněž nepatří obrazy se smutnou nebo agresivní tematikou a suché rostliny, které symbolizují mrtvou energii. Vzájemné souznění naopak posílí vkusné dekorativní předměty, které byste si měli pořídit vždy v páru (dvě vázičky, dvě sošky apod.) a také společné fotografie.

Autor: Zdeňka Jeníčková


Keramika Soukup Aleš Bárta obchodní zástupce
Jmenuji se Aleš Bárta a ve společnosti Keramika Soukup zodpovídám za správné provedení zakázek. Zaujal Vás styl představený v tomto článku, nebo máte na mysli úplně jiné provedení? Pošlete mi nezávaznou poptávku. Pomohu Vám s výběrem vhodných materiálů, barevnými kombinacemi i rozpočtem.

Vyplňte níže základní údaje ve formuláři nezávazné poptávky a do jednoho dne se vám ozvu já nebo někdo z mých kolegů.

Odesláním poptávky předáváte společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s. osobní údaje zadané do tohoto formuláře a společnost KERAMIKA SOUKUP a.s. je jejich správcem. Právním důvodem jejich zpracování je příprava podkladu pro případné uzavření smlouvy mezi Vámi a touto společností dle Vaší poptávky.  Vaše údaje budou uloženy do databáze, užity k přípravě nabídky a následně předány obchodnímu zástupci společnosti KERAMIKA SOUKUP a.s., který Vás bude kontaktovat pro další vyřízení věci. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů jsou přístupné zde.