Logo webu bydlemestylove.cz pro mobilní zařízení vyjadřující čistý design Logo společnosti Keramika Soukup

Jak zajistit, aby životnost plovoucí podlahy byla co nejvyšší? V prvé řadě je třeba si uvědomit, že plovoucí podlaha může být jak dřevěná, tak laminátová. Zatímco ta laminátová je náchylnější na vlhkost, dřevěná zase na mechanické poškození. Pojďme se tedy podívat, jak se svou plovoucí podlahu zacházet, aby vám dělala radost co nejdéle.

Vlhkost

Hlavním rizikovým faktorem plovoucí podlahy je vlhkost. Nepoužívejte tekoucí vodu či mokrý hadr. Vytírání musí probíhat jen lehce navlhčeným hadrem, jinak hrozí, že dojde k rozšíření spár mezi jednotlivými díly nebo v případě laminátu vzdouvání hran daných dílů. Mokré čištění by mělo probíhat „jen“ v případě velkého znečištění. Lakované dřevěné parkety je možné ošetřit i leštěnkou, která se lehce navlhčeným hadrem rovnoměrně roztírá po celé ploše (ideálně ve dvou vrstvách).

Naopak zvyšte frekvenci suchého čištění, a to zejména vysavači určenými na plovoucí podlahy, zamezíte tak poškrábání podlah. Každému mokrému čištění musí předcházet vyluxování, neboť jinak hrozí mechanické poškození.

Další variantou je zvolit takové série podlah, které jsou již ošetřeny speciální vrstvou a jejich životnost významně vzroste. Inspirujte se například sérií laminátových podlah Impressive Ultra, která je vhodná i do zátěžových prostor jako předsíň, kuchyně nebo dokonce koupelna.

Zejména dřevěným podlahám pak vadí i příliš velké sucho a horko. Podpořit je můžete tím, že zvýšíte vlhkost místnosti prostřednictvím zvlhčovačů (a to zejména v zimním období, tedy v topné sezóně), v létě pravidelným větráním.

Mechanické poškození / poškrábání

Abyste zamezili mechanickým oděrkám a nadměrnému opotřebení, je nutné zvolit v případě dřevěné podlahy odpovídající tvrdost materiálu. Mezi nejtvrdší dřevěné podlahy patří dubové, například série Variano nabízí řadu trendy odstínů.

U obou typů podlah snížíte jejich míru opotřebení, pokud na spodní stranu noh stolů, židlí a pohyblivého nábytku umístíte plstěné chrániče. Také nepoužívejte žádné agresivní čističe, ale vždy ty, které jsou na daný typ podlah určeny. Pokud využijete dřevěnou nebo laminátovou podlahu v zátěžových prostorech (předsíň, kuchyně, koupelna), pak je potřeba dbát (zejména u laminátových podlah) o okamžité setření vlhkosti a odstranění nečistot jako jsou kamínky, písek či rozsypané/rozlité potraviny (například šťávy z ovoce jsou pro dřevěnou podlahu velmi agresivní).

Mnoho lidí plovoucí podlahu mechanicky poškodí také při odstraňování skvrn (fixy, tužka, rtěnka, vosk ze svíček, žvýkačka, lak na nehty...). Na takové případy lze používat směs vody a lihu a v případě nalepených nečistot je nejprve zchladit ledem v pytlíku.

Co dělat, když je plovoucí podlaha poškrábaná?

Tuto otázku si pokládají nejen rodiče malých dětí, ale též milovníci zvířecích mazlíčků. Zatímco u dětí je možné částečně mechanickému poškození předejít vytvořením „hracího“ místa (koberec, pěnové čtverce...), se zvířaty je to těžší. Pozor si u dětí dejte nejen na hračky, ale i na kočárky s plastovými kolečky či autíčka, zamezte posouvání plastových krabic / stupátek šoupáním po podlaze apod.

Drobné škrábanečky na podlaze vzniknou i běžným používáním. Zatímco laminátové podlahy bývají tvrdší a škrábancům povětšinou odolávají, dřevěné podlahy jsou velmi chytlavé. V případě dřevěných podlah lze k jejich zacelení škrábanců koupit speciální vosky (ideálně u výrobce), které se vetřou do podlahy. Vosk škrábance zbarví do daného odstínu podlahy a stanou se tak „neviditelnými.“ Na trhu také dostanete i retušovací fix. Při velkém poškození je nutné poškozené kusy vyměnit. Vždy zvolte stejného výrobce, aby byly díly kompatibilní. Potíž však může být v tom, že s každou výrobní dávkou se může odstín podlahy lehce či více odlišovat.

Ačkoli je údržba náročnější, působí jak laminátové, tak dřevěné podlahy v místnostech skvěle, ostatně můžete posoudit sami na laminátové sérii Eligna Wide, která zachovává rustikální styl, ale sluší i moderním interiérům.

Autor: Markéta Palatin